BSH ve Türk-Alman Mesleki Eğitim Merkezi’nin (TAMEM) ortaklığıyla kurulan BSH Mesleki Eğitim Merkezi’nin öğrencileri, Çerkezköy’e 1.000 yeni fidan daha kazandırdı. BSH’nin çevre bilincini oluşturma çabalarının en büyük takipçisi olan öğrencilerin, Hallaçlı Binkılıç Yolu üzerindeki BSH Mesleki Eğitim Merkezi Ormanı’na 2003 yılından bu yana diktikleri fidan sayısı 5.500’e ulaştı

BSH İcra Kurulu Üyesi Markus Löffler, “ BSH olarak yeni ve ileri teknolojiye sahip ürünler geliştirerek müşterimizin hayatını kolaylaştırmaya ve çevresel yararlar sağlamaya özen gösteriyoruz. Üretimimizi, kaynakların verimli kullanılması, toprağın ve havanın korunması, ilkelerine uygun olarak sürdürüyoruz. Aynı duyarlılığı, BSH Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerine de aşılamaya çalışıyoruz. Ormanımıza dikilen fidanları, çevre bilincine sahip öğrencilerimizin desteğiyle çok daha büyük rakamlara ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

BSH, Sürdürülebilir Gelişime Katkıda Bulunmak İçin Yaptığı Çalışmalar

Enerjinin korunması: BSH fabrikalarında bulunan bütün kompresörler enerji tasarruflu modellere dönüştürüldü. Isı sistemi 1998 yılında kömürden doğalgaza çevrildi ve binalar ısı tasarruflu hale getirildi.

Toprağın korunması: BSH’nin Atık Ayırma Projesi önemli bir başarı olarak öne çıktı. Türkiye’deki denetim birimleri, BSH’nin geliştirdiği Çevre Yönetimi Sistemi’ni uyguluyor. Suyun verimli kullanılması: Su Tasarrufu Projesi’nin bir sonucu olarak, BSH bugün endüstri çapında bir güneş enerjisi sistemi işletiyor. Çamaşır makinesi fabrikasının sirkülasyon sisteminde yapılan bir geliştirme sayesinde, ürün başına tüketilen su miktarı %50 oranında azaltıldı. Havanın korunması: BSH, havanın bugün ve kuşaklar sonra temiz kalmasına izin verecek sistemler kullanmaya özen gösteriyor.


BSH, 1995 ve 1998 yıllarında İstanbul Sanayi Odası’nın Çevre Teşvik Ödülü’nü aldı.
BSH, 1996 yılında ISO 14001 sertifikası alan ilk şirket oldu.
BSH, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilen 2003 Çevre Ödülü’yle onurlandırıldı.
BSH, 2007’de solar enerji sağlayan fotovoltaik test sistemini işleme soktu.
BSH yerel yönetim birimleri tarafından “En İyi Uygulama” şirketi seçildi.
BSH’nin çevre mühendisleri kamuoyuna açık seminerler gerçekleştirdi.
BSH’nin Yangın Departmanı’nda görevli itfaiyeciler devlet okullarında eğitim verdi.
Afete Hazırlık Organizasyonu takımları, yerel Türkiye Kriz Takımları’nın üyesi.
BSH’nin güvenlik mühendisleri, Çerkezköy Çalışma Güvenliği Komitesi’nin üyesi.

BSH Mesleki Eğitim Merkezi, Endüstriyel Mekanik ve Endüstriyel Elektronik olmak üzere iki dalda mesleki eğitim veren TAMEM’in teorik eğitimini pratikle birleştirmek amacıyla 2000’de kuruldu. Okul-sanayi işbirliğiyle gerçekleştirilen geniş tabanlı bir mesleki eğitim modeli sunan merkezde, her yıl Çerkezköy, Çorlu ve Saray bölgelerinden seçilen yaklaşık 100 öğrenci eğitim görüyor. Gençler, haftanın 2 günü TAMEM’de teorik eğitimin yanı sıra İngilizce ve matematik dersleri alırken, 3 günü ise BSH tesislerinde pratik yapma olanağı buluyor. Programı başarıyla tamamlayanlar, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Kalfalık Belgesi’nin yanı sıra, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın tarafından verilen ve AB’de geçerliliği bulunan Teknik Eleman Belgesi’ne denk bir belgeyi alıyor. Eğitimleri boyunca sembolik bir ücret de kazanan gençler, 3 yıllık programın başlangıcında BSH ya da programa destek veren yan sanayi kuruluşlarıyla eğitim sözleşmesi imzalayarak, mezun olduklarında gelecek vaad eden bir kariyer sahibi oluyor.

<<Geri