BSH Ev Aletleri, Türkiye’deki yatırımlarına bir yenisini ekleyerek, BSH Grubu’nun dünyadaki en büyük üretim merkezi konumunda bulunan Çerkezköy’de bir fabrika daha kurdu. 13 milyon Euro’yu aşan yatırımla hayata geçirilen yeni ankastre fırın fabrikası için bir açılış töreni düzenledi.

Çerkezköy’deki törende, BSH Ev Aletleri İcra Kurulu Başkanı Norbert Klein ve İcra Kurulu Üyesi Markus Löffler ile BSH Fırın Grubu Başkanı Gerd Strobel ve Fırın Grubu Direktörü Dr. Johannes Selders’in yanı sıra, Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, Çerkezköy Kaymakamı Caner Akay ve Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem hazır bulundu.

Törende konuşan Norbert Klein, “1992’den bu yana yaptığımız 600 milyon Euro’luk yatırımla, Türkiye’nin yabancı yatırımlı en büyük beyaz eşya şirketiyiz. Yeni yatırımımız, şirketimizin başarılı gelişiminin doğal bir sonucu, gelecekteki yatırımlarımızın önemli bir göstergesidir. Yeni fabrikada, %80’i Avrupa’ya ihraç edilmek üzere yaklaşık 60 farklı çeşitte ankastre fırın üretileceğiz. 100.000 adet olarak başlayacak üretimi, 2008’de 300.000’e çıkaracağız. Böylece, iki yıl içinde 200 kişilik ek istihdam yaratacağız.” dedi.

Klein sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de ankastre ürün kullanımı, Avrupa’ya oranla çok düşük seviyelerde ancak hızla yükseliyor. Büyük beyaz eşya pazarı yılda yaklaşık %3 büyürken, ankastre ürünlerdeki artışın %25’ler civarında olmasını bekliyoruz. BSH ankastre ürünlerde Avrupa lideri. Türkiye’de de %50’yi aşan payımızla ankastrede lideriz. Bu konuda grubumuzun önemli bir bilgi birikimi var. Geçtiğimiz yıl Amerika’ya ihraç etmek üzere Çerkezköy’de üretmeye başladığımız gardırop tipi buzdolaplarıyla, ankastre alanındaki başarımızı kanıtladık. Şimdi de ankastre fırınlarla devam ediyoruz. Çerkezköy tesisinin yakın gelecekte BSH Grubu’nun fırınlar için ana üretim merkezi haline gelmesini hedefliyoruz.”

Törene katılmak için Almanya’dan gelen Dr. Johannes Selders “Yeni ankastre fırınlarımızı bugün burada üretmeye başlıyoruz çünkü üretim kalitenizi her geçen gün artırmanın yanı sıra, süreç yönetimi, maliyet kontrolü ve lojistik konularında da başarılı bir performans sergilediniz.” diyerek Çerkezköy’deki çalışanlara teşekkür etti.

Gerd Strobel ise “Bu fabrikada, Bosch, Siemens ve Profilo’nun yanı sıra, 3-4 adet BSH markasını daha üreteceğiz. Bir yandan Batı ve Doğu Avrupa pazarlarındaki konumumuzu güçlendirirken, diğer yandan ankastre ürünlerimizle yeni pazarlara açılacağız. Önümüzdeki 7-8 yıl içerisinde, bu fabrikada 2 milyon fırın üretilmesini planlanıyoruz.” dedi.

<<Geri