BSH Ev Aletleri, Çerkezköy Belediyesi ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) itfaiye ekiplerinin işbirliğiyle, “Yangından Korunma Haftası” kapsamında, öğrenciler ve velilerinden oluşan yaklaşık 1.000 kişiye yangın eğitimi verildi.

Öğretici olduğu kadar neşeli anların da yaşandığı eğitimlerde, her okuldan seçilen en başarılı sınıf, itfaiye departmanlarında misafir edildi.

 

Bu yıl üçüncüsü yapılan yangın eğitimleri, BSH Merkezi Bakım Müdürü Joachim Kuntze, BSH İtfaiye ve Güvenlik Amiri Hüseyin Varol, OSB İtfaiye Amiri Ahmet Sertkan ve Çerkezköy Belediye İtfaiye Amiri Hayrettin Sönmez tarafından gerçekleştirildi. BSH ekibi Fevzi Paşa, ÇOSB ekibi Kapaklı Sanayiciler, belediye ekibi ise Rauf Dinçkök ilköğretim okullarının 3. sınıf öğrencilerine yangından korunmayı öğretti.

Eğitimlerde ilk olarak, fotoğraflar eşliğinde, yanıcı maddeler ve yangına sebep olabilecek unsurlar hakkında bilgi verildi. Kibriti nasıl yakmaları gerektiğini öğrenen çocuklar, evlerde bulunan eşya ve malzemelerden hangilerinin daha kolay, hangilerinin daha zor yandığını deneyerek gördüler. Yangın çıkan bir evin hızla alevler içinde kalmasını gösteren kısa filmi, ilgi ve heyecanla izlediler. Yangın sırasında yapılması gerekenlerin anlatıldığı tatbikatta, itfaiye aranarak yangın ihbarı yapıldı. Siren sesleriyle gerçekçi hale getirilen aktivitede, çocuklar BSH itfaiye ekibiyle canlı telefon bağlantısı kurdu. BSH fabrikasında yapılan uygulamalı eğitimlerde, çocukların en çok beğendiği bölüm yangın söndürme araçlarının köpük püskürtmesi oldu.

BSH Merkezi Bakım Müdürü Joachim Kuntze, “Ev yangınlarının çoğu, çocukların ateşle oynamaları sonucunda çıkıyor. Ne yazık ki genellikle çocukların yaralanması ya da ölümüyle sonuçlanıyor. Yangından korunabilmek için eğitimin ve bilinçlenmenin şart olduğu inancıyla, 3 yıldır sürdürdüğümüz etkinlikleri gelenekselleştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Eğitimler sayesinde yangınların en aza inmesini hedeflediklerini belirten BSH İtfaiye ve Güvenlik Amiri Hüseyin Varol ise “Bu ancak aile, okul ve itfaiyenin işbirliğiyle mümkün. Çocuklar, her şeyden önce ailelerini ve öğretmenlerini örnek alıyor. Bu sebeple önce büyüklerin bilinçlenmesi, daha sonra da tehlike yaratabilecek durumları gözetim altında çocuklarına uygulatarak öğretmesi gerekiyor.” dedi.

<<Geri