BSH’nin (BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH) 2005 yılı Çevre ve Kurumsal Sorumluluk Raporu açıklandı.

Şirketin dünya çapında dağıtımını yaptığı raporda, BSH Ev Aletleri’nin Çerkezköy’de gerçekleştirdiği kurumsal sorumluluk projelerine dikkat çekildi. BSH’nin, TAMEM (Türk-Alman Mesleki Eğitim Merkezi) ortaklığıyla kurduğu Mesleki Eğitim Merkezi ve şirketin düzenlediği yangın eğitimleri, örnek uygulamalar olarak gösterildi.

Rapora göre, BSH çalışanları, yaptıkları her şeyin yaşadığımız dünyayı etkilediğine inanıyor ve sürdürülebilir gelişime katkıda bulunmaya çalışıyor. Üretimdeki hemen her yenilik, kaynak tüketiminde dikkate değer bir tasarrufa olanak veriyor. Üretimde, ozon tabakasını ve iklimi koruyan teknikleri kullanan, doğal kaynakların kullanımı ve enerji tasarrufu sağlayan ürünlerin üretimi konusunda önemli adımlar atan BSH’nin tüm dünyadaki üretim tesisleri ISO 14001 sertifikası taşıyor. BSH Grubu’nun, toprak ve suyun korunması ile atık yönetimi konularında 2005 yılında yaptığı yatırım, 3.9 milyon Euro’ya ulaşıyor. BSH Türkiye ise Türkiye’de ilk kez, TS 9719 Standardı’na (Çevre Yönetim Sistemleri) göre Çevre Yönetimi Sistem Belgesi’ni alan beyaz eşya üreticisi unvanını taşıyor.

Çevre ve Kurumsal Sorumluluk Raporu’nda, BSH’nin Çerkezköy’de yürüttüğü projeler, Çin ve Brezilya’da gerçekleştirdiği su ve enerji tasarrufu uygulamalarının yanı sıra, Amerika’da lise öğrencileri için düzenlenen eğitim gezileri de yer alıyor.

BSH Mesleki Eğitim Merkezi

Çerkezköy’de Türk-Alman Mesleki Eğitim Merkezi’nin (TAMEM) ortaklığıyla kurulan BSH Mesleki Eğitim Merkezi, okul-sanayi işbirliğiyle gerçekleştirilen geniş tabanlı bir mesleki eğitim modeli sunuyor. Merkezde her yıl Çerkezköy, Çorlu ve Saray bölgelerinden seçilen yaklaşık 100 öğrenci eğitim görüyor. 3 yıllık eğitim programını başarıyla tamamlayarak vasıflı endüstri işçisi olan gençler BSH’de iş imkanına da sahip oluyorlar.

Yangın Eğitimleri

Çalışanlarına oryantasyon programı kapsamında, profesyonel itfaiyeciler tarafından yangın yöntemi eğitimleri veren BSH’nin yangın departmanında görevli itfaiyecileri, devlet okullarında da eğitim veriyor. BSH’nin AKUT tarafından eğitilen ve Türkiye Kriz Takımları’nın üyesi olan tam donanımlı gönüllü kurtarma ekibi ise Türkiye’deki yerel afet yardım örgütleri için değerli bir kaynak niteliği taşıyor.

<<Geri