BSH ve Türk-Alman Mesleki Eğitim Merkezi’nin (TAMEM) ortaklığıyla kurulan BSH Mesleki Eğitim Merkezi’nin öğrencileri, Hallaçlı Binkılıç Yolu üzerindeki BSH Mesleki Eğitim Merkezi Ormanı’na 1.500 fidan daha dikti. 2003 yılından bu yana toplam 4.500 fidan diken öğrenciler, BSH’nin çevre bilincini oluşturma çabalarının en büyük takipçileri.

Bu yıl 1.500 fidanın dikildiği etkinliğe, öğrencilerin yanı sıra BSH İcra Kurulu Üyesi ve BSH Fabrikaları Teknik Grup Koordinatörü Markus Löeffler ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Joachim Kuntze katıldı. Törende konuşan Löeffler: “Dünyanın doğal kaynaklarını korumak, çevre bilinci taşıyan her kurumun ilk görevidir. BSH'de yaptığımız işe önem verir ve her yaptığımızın, yaşadığımız dünyayı etkilediğine inanırız. Çevreyi korumak, kendimizi korumak demektir. Bu inançtan hareketle, dünyamızla uyum içinde yaşamak için özel çaba harcarız. Çocuklarımıza da bu eğitimi vererek, kendi adlarını taşıyan 4.500 fidanlık bir ormana sahip olmalarına vesile olduk.” dedi.

BSH, Sürdürülebilir Gelişime Katkıda Bulunmak İçin Yaptığı Çalışmalar

Toprağın korunması: BSH’nin Atık Ayırma Projesi önemli bir başarı olarak öne çıkmıştır. Türkiye’deki denetim birimleri, BSH’nin geliştirdiği Çevre Yönetimi Sistemi’ni benimsemiş ve uygulamaktadır.

Verimli su kullanımı: Su Tasarrufu Projesi’nin bir sonucu olarak, BSH bugün endüstri ebadında bir güneş enerjisi sistemi işletmektedir.

Havanın korunması: BSH, havanın bugün ve kuşaklar sonra temiz kalmasına izin verecek sistemler kullanmaya özen göstermektedir.


BSH, ...... tarafından verilen 2003 Çevre Ödülü’yle onurlandırılmıştır.
BSH yerel yönetim birimleri tarafından “En İyi Uygulama” şirketi seçilmiştir.
BSH’nin çevre mühendisleri kamuya açık seminerler gerçekleştirmiştir.
BSH’nin Yangın Departmanı’nda görevli itfaiyeciler devlet okullarına eğitim vermiştir.
Afete Hazırlık Organizasyonu takımları, yerel Türkiye Kriz Takımları’nın üyesidir.
BSH’nin güvenlik mühendisleri, Çerkezköy Çalışma Güvenliği Komitesi’nin üyesidir.

BSH Mesleki Eğitim Merkezi, Endüstriyel Mekanik ve Endüstriyel Elektronik olmak üzere iki dalda mesleki eğitim veren TAMEM’in teorik eğitimini pratikle birleştirmek amacıyla 2000’de kuruldu. Okul-sanayi işbirliğiyle gerçekleştirilen geniş tabanlı bir mesleki eğitim modeli sunan merkezde, her yıl Çerkezköy, Çorlu ve Saray bölgelerinden seçilen yaklaşık 100 öğrenci eğitim görüyor. Gençler, haftanın 2 günü TAMEM’de teorik eğitimin yanı sıra İngilizce ve matematik dersleri alırken, 3 günü ise BSH tesislerinde pratik yapma olanağı buluyor. Programı başarıyla tamamlayanlar, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Kalfalık Belgesi’nin yanı sıra, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın tarafından verilen ve AB’de geçerliliği bulunan Teknik Eleman Belgesi’ne denk bir belgeyi alıyor. Eğitimleri boyunca sembolik bir ücret de kazanan gençler, 3 yıllık programın başlangıcında BSH ya da programa destek veren yan sanayi kuruluşlarıyla eğitim sözleşmesi imzalayarak, mezun olduklarında gelecek vaad eden bir kariyer sahibi oluyor.

<<Geri