Avrupa’nın birinci, dünyanın üçüncü büyük beyaz eşya şirketi BSH’nin (Bosch and Siemens Home Appliances Group) Türkiye’deki iştiraki BSH Ev Aletleri yatırımlarına bir yenisini ekledi. Ana markaları Bosch ve Siemens, özel markası Gaggenau ve yerel markası Profilo ile Türkiye'nin yabancı yatırımlı en büyük beyaz eşya şirketi BSH, 3 milyon Euro yatırımıyla, Çerkezköy’deki üretim tesislerinde yeni bir lojistik merkezi ve konteyner sahası kurdu. BSH, bu merkez kanalıyla, hammadde tedariğini ve ürün sevkiyatını hızlandırarak üretim ve ihracat kapasitesini artırmayı hedefliyor.

Türkiye’nin en büyük yabancı yatırımlı beyaz eşya şirketi olan BSH, Çerkezköy’deki üretim tesislerinde bir açılış töreni düzenledi. Törende, Tekirdağ Valisi Ahmet Özyurt, Çorlu Belediye Başkanı Altan Ersin, BSH Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Klein, BSH Fabrikaları Teknik Grup Koordinatörü Kadri Erdir ve BSH Lojistik Direktörü Oliver Giersberg hazır bulundu.

Törende konuşan Norbert Klein, “BSH olarak kurulduğumuz yıl olan 1992’den bu yana, Türkiye deki faaliyetlerine 50 milyon Euro’su bu yıl olmak üzere 450 milyon Euro’yu aşan yatırım yaptık. Yeni yatırımımız, şirketimizin başarılı gelişiminin doğal bir sonucudur. 2004 yılında ciromuzu %23, ihracatımızı ise %19 oranında artırarak önemli bir büyüme yaşadık. 2005’in ilk 10 ayında ulaştığımız %24’lük ihracat artışı, doğru yolda ilerlediğimizin önemli bir göstergesidir.“ dedi.

Oliver Giersberg ise “Yılda 2 milyonu aşan buzdolabı, çamaşır makinesi ve fırın üretiyoruz. Türkiye’deki toplam üretimimizin yaklaşık %44’ünü, başta Avrupa olmak üzere Asya, Amerika ve Afrika pazarlarına sevk ediyoruz. Bu nedenle, lojistik çözümler bizim için büyük önem taşıyor. Örneğin, depomuzun demiryoluna bağlı olması sebebiyle, ithalat-ihracat işlemlerinden her yıl 2 milyon Euro tasarruf sağlıyoruz. Ürün sevkiyatındaki verimliliğimizi daha da artırmak için, lojistik merkezi ve konteyner sahası kurduk. Ayrıca, en son teknolojileri kullanarak geliştirdiğimiz depolama sistemi sayesinde, %35 ek depolama alanı kazandık. Böylece, 55.000 adet daha fazla ürün depolayabilecek, piyasadaki dalgalanmalara uyum sağlayabileceğiz. Bu uygulama, BSH’nin dünya çapındaki 43 fabrikası arasında bir ilki temsil ediyor.” dedi.

Yeni konteyner sahası sayesinde, yükleme sırasında bekleme süresi en aza indirilecek, böylece maliyet avantajı sağlanacak. Konteynerler, hammadde ve malzeme ithalatında da kullanıldığından, nakliye şirketlerinin aynı iş için %50 daha az kamyon kullanması mümkün olacak.

BSH’nin Konteyner Sahası ve Deposu


Çerkezköy’de üretilen 4.000 beyaz eşya, her gün yurtdışındaki çeşitli noktalara doğrudan ihraç ediliyor.

520 konteynerlik depolama kapasitesi ile haftada 7 gün, 24 saat boyunca ortalama 150 konteynerin yükleme-boşaltma işlemleri gerçekleştiriliyor.

12.000 m2’lik depo, kışın daha sıcak ve kullanılabilir olmasını sağlayan örtülü ön cepheye sahip.

Manuel rampaların yerine, hız sağlayan hidrolik yükleme istasyonları kullanılıyor.

En gelişmiş teknolojiye sahip yangın tespit ve söndürme sistemlerinden yararlanılıyor.

<<Geri