BSH, 2017 Mali Yılında Satış Rekoru Kırdı ve Bir Donanım+ Şirketi Olma Yolunda İlerliyor
Dünya çapında büyüme: BSH’nin tüm bölgelerde, tüm markalarda ve ev aletleri kategorilerinde satış gelirleri kârı yükseltiyor

1.825’i Avrupa’da olmak üzere neredeyse 3.500 yeni işle BSH’nin iş gücü hacmi ilk defa 60.000’i geçti

Sermaye yatırımları ve Ar-Ge harcamaları tekrar yükselişe geçti

BSH bir Donanım+ şirketine dönüşüyor: akıllı ev aletleri, dijital hizmetler, Endüstri 4.0

BSH Ev Aletleri Grubu, art arda 8. kez satış geliri rekoru kırarak başarı trendini sürdürdü. Dünya çapında faaliyet gösteren çok markalı şirket, 2017 mali yılında satışlarını 13,8 milyar Euro’ya yükseltti ve pazardan çok daha hızlı bir büyüme sergiledi. Global ev aletleri pazarı geçen yıl ortalama %2 kâr elde ederken, BSH’nin satış geliri bir önceki yıla göre %5,8 arttı (2016’da %3,5). Böylece şirket Avrupa’da pazar lideri haline geldi. BSH aynı zamanda dünya genelinde sermaye yatırımı harcamalarının yanı sıra sürdürülebilir büyüme hedefiyle araştırma ve geliştirme harcamalarını da artırdı.

BSH Yönetim Kurulu Başkanı Karsten Ottenberg “Bir yandan BSH’nin kültürel ve dijital dönüşümü için çaba gösterirken, uzun vadeli büyüme hedeflerimize ulaşma yolunda ilerliyoruz” dedi. Şirket, 2025 yılına kadar Grup satış gelirini 20 milyar Euro’ya yükseltmeyi planlıyor. BSH’nin marka portföyü, tüm dünyada 14 farklı ev aletleri markasından oluşuyor (Bosch, Siemens, Gaggenau ve Neff dahil). Home Connect adı altında pazarlanan akıllı ev aletleri için dijital hizmetler gitgide daha önemli bir rol oynuyor. Bu hizmetler tüketicilere özelleştirilebilir katma değer sunuyor ve yeni, dijital iş modelleriyle BSH için ek gelir kaynaklarının önünü açıyor.

“İnsanların yaşama, yemek pişirme ve ev işi yapma şekli değişiyor. Tüm dünyada tüketicilerin ilk tercihi olmayı sürdürmek istiyoruz. Bu nedenle insanlara heyecan verici yeni fırsatlar sunmayı amaçlıyoruz. İşte bu yüzden BSH sadece mükemmel ev aletleri değil, aynı zamanda gitgide daha geniş bir dijital portföy sunan bir Donanım+ şirketine dönüşme hedefinin peşinden gitmeyi sürdürüyor” diyen Ottenberg açıklamasına şöyle devam etti: “Bu nedenle, örneğin geçen yıl Berlin merkezli start-up girişimi Kitchen Stories’in hisselerinin %65’ini satın aldık. Tariflerini dijital ekosistemimiz Home Connect’e kademeli olarak aktardığımız bu global yemek platformu, tüketicilerimize bağlantılı bir mutfak ortamında yemek pişirme konusunda her yönüyle yeni deneyimler sunmamızı sağlıyor.” Kitchen Stories, halihazırda 150 ülkede insanlar tarafından kullanılıyor.

Tüm bölgeler ve markalar rekor yıla katkıda bulundu

BSH satışları 2017 yılında her bölgede artış gösterdi. Ev aletleri şirketi, iki doymuş Pazar olan Avrupa ve Kuzey Amerika’da da gelir elde etti (Avrupa: +%2,1; Kuzey Amerika: +%0,1). BSH, Avrupa’nın pazar lideri konumunu konsolide ederek bölgedeki pazar payını artırdı. BSH 2017 yılında diğer üç bölgesinde iki haneli gelir artışı sağladı. Özellikle hem Asya-Pasifik (+%14,6) hem de Büyük Çin Bölgesi’ndeki (Çin, Hong Kong, Tayvan (+%14,1) yüksek performansı gösterdi. T-MEA-CIS (Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve BDT ülkeleri) bölgesindeki satış gelirinde de %14 kazançla artış sağladı. Yerel para birimi bazında BSH bölgesi, Türkiye’deki güçlü satış büyümesinden (yerel para birimi bazında +%31) faydalanarak %25,1 kazanç elde etti. Net kur etkileri olarak her BSH markasının tüm ev aletleri ve hizmetleri kategorilerindeki satış geliri büyüme gösterdi.

BSH’nin iş gücü hiç olmadığı kadar büyüdü

2017’de BSH’nin iş gücü yeni bir rekor kırdı. Mali yılın sonunda şirketin dünya genelinde 61.856 çalışanı vardı ki bu sayı bir önceki mali yıldan 3.500 daha fazla. Şirket, yaklaşık 400’ü Almanya’da ve genel olarak 1.825’i Avrupa’da olmak üzere her bölgede yeni iş olanakları yarattı.

Kârlı iş performansı, rekor kıran yatırımı destekliyor

Önceki yıllarda olduğu gibi BSH, 2017 mali yılında da geleceğe güçlü bir yatırım yaptı. Yatırımlar (yaklaşık 637 milyon Euro veya gelirin %4,6’sı) ve araştırma-geliştirmeye ayrılan harcamalarla da (yaklaşık 622 milyon Euro veya gelirin yaklaşık %4,5’i) yeni rekorlar kırıldı. Geçen yıl ikisi Polonya’da ve biri Çin’de olmak üzere 3 yeni fabrika faaliyete başladı. Tüm global BSH Grubu için ve sektör genelinde Endüstri 4.0 adına örnek teşkil eden Giengen, Almanya, ev aletleri sektöründe dünyanın en güncel ve tamamen bağlantılı üretim tesislerinden birinde faaliyetlerini hayata geçirdi. BSH 2017’deki yatırımlarını tüketicilere hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak kusursuz bir marka ve hizmet deneyimi sunacak şekilde de güçlendirdi. Örneğin; BSH hem Viyana, Şanghay ve Şikago gibi metropollerde hem de Cape Town, Marakeş ve Mumbai gibi özellikle gelişmekte olan büyüyen pazarlarda çok sayıda marka mağazası ve showroom açtı. Ayrıca şirket, sosyal ağları sıkça kullanan tüketicilerin ev aletlerini çevrimiçi olarak kişiselleştirmelerini ve yapılandırmalarını sağlayan hizmetleri (Çin’de WeChat gibi) test ediyor.

“Akıllı mutfak segmentinde daha hızlı olmak istiyoruz. Bunun için inovatif kabiliyetlerimizi ve sermaye harcamalarını artırmayı sürdürmekle yetinmeyip, farklı bir çalışma biçimi de benimsememiz gerekiyor. Bu bağlamda, çevik hareket edebilmemizi sağlayan mobil çalışma ortamlarına daha çok güveniyoruz. Dahası, üç kilit konuya çok daha yoğun bir şekilde odaklanacağımız üç yeni organizasyon birimimiz var: ilki dijitalleşme stratejimiz. İkincisi stratejik sermaye harcamalarımız. Üçüncüsü ise bir Donanım+ şirketine dönüşümümüz,” diyen Ottenberg sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu gelişme, yaptığımız her şeyin tüm dünyada tüketicilerin yaşam kalitesini artırması gerektiği yönündeki inancımızı temel alıyor. Bu aynı zamanda, örneğin gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar için tamamen farklı ve özel ürünlerle yeni pazarlara girmek anlamına da geliyor.”

<<Geri