BSH Ev Aletleri, İskandinav ülkelerine ihraç edilmek üzere tasarlanan, tüm ocakları elektrikle çalışan, 90 cm’lik solo fırınların üretimine başladı. Tübitak’tan Ar-Ge desteği alınan proje kapsamında, 50 kişiye ek istihdam sağlandı.

BSH Ev Aletleri, tüm ocakları elektrikle çalışan, 90 cm’lik solo fırınların üretimine başladı. BSH Ev Aletleri’nde geçtiğimiz Mart ayında başlayan IC2 Electro Projesi’nin ikinci adımı olarak, yılda 50.000 adet üretilecek olan IC2 90 cm’lik solo fırınların tamamı İskandinav ülkelerine (İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka) ihraç edilecek.

Yeni üretilmeye başlanan fırınların tümü A sınıfı enerji verimliliğine sahip olup, istenilen yüksekliğe ayarlanabilmekte ve ön panelinde gizli düğme teknolojisi kullanılmaktadır.

BSH’nin İskandinav pazarı için özel olarak ürettiği 90 cm yüksekliğindeki elektrikli fırınların BSH’nin Çerkezköy’deki fırın fabrikasında gerçekleşen açılış töreninde İcra Kurulu Üyesi Markus Löffler, Fırın Fabrikası Müdürü Muharrem Yamaç, Fırın Fabrikası Ar-Ge Müdürü Zeki Kafalı, IC2 Electro Proje Lideri İlyas Kum ve fabrika çalışanlarının katılımıyla bir tören düzenlendi. Törende konuşan Markus Löffler, “Fırın fabrikamızda gösterdiğimiz başarılı performans sayesinde, 90 cm’lik solo elektrikli fırınlarımızı fabrikalarımızda üretmeye başladık. 2007 yılında 605.000 adet olan fırın üretimimizi, 2010 yılına kadar 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Törene katılan Fırın Fabrikası Müdürü Muharrem Yamaç ise “IC2 Electro projesiyle birlikte, elektrikli fırınlardaki bazı modüllerin üretim ve geliştirme sorumluluğu Türkiye’ye geçti. 2012’ye kadar, solo fırınlardaki tüm modüllerin geliştirilmesini Türkiye’de gerçekleştirerek, BSH Grubu içinde tek söz sahibi ülke olmayı hedefliyoruz.” dedi.

IC2 Electro Projesi

Proje, 85 cm ve 90 cm yüksekliğinde 2 ayrı ürün konseptinden oluşuyor. Üretimine yeni başlanan 90 cm yükseklikteki elektrikli fırınlarda; emayeli ocak tablasına sahip 12, seramik ocak tablasına sahip 38 olmak üzere, toplam 50 model bulunacak. Bosch ve Siemens markalarında yılda toplam 45.000 adet üretilecek 90 cm yükseklikteki fırınların tamamı İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya gibi İskandinav ülkelerine ihraç edilecek. Projenin ilk adımı olan 85 cm’lik fırınların üretimine Mart 2008’de başlanmıştı. Ürün; 6’sının ocak tablası emaye, 18’inin seramik olmak üzere, toplam 24 modelden oluşuyor.

<<Geri