1 milyonuncu bulaşık makinesinin üretimi tamamlandı.

Türkiye’nin yabancı yatırımlı 7. büyük şirketi BSH, üretime hız vermeye devam ediyor. Çerkezköy’de bulunan fabrikalarına 2007 yılında bulaşık makinesi fabrikasının da eklenmesiyle BSH Grubu’nun dört büyük beyaz eşyayı aynı merkezde üreten en büyük üretim merkezi olan BSH Türkiye, yılda toplam 3 milyon birim ürün üretiyor.

80 bin birim üretimle yola çıkan bulaşık makinesi fabrikası 1,5 yıl gibi kısa bir sürede üretimini 1 milyona ulaştırdı. Dün 1 milyonuncu bulaşık makinesi üretimini gerçekleştiren BSH, böylece 2008’in ilk 9 aylık döneminde, geçen yıla oranla, %37 artış sağladı. İç pazarda büyük ilgi gören bulaşık makineleri Güney Amerika, Asya, Avrupa, Uzak Doğu, Güney Afrika gibi dünyanın dört bir yanına da ihraç ediliyor.

BSH İcra Kurulu Başkanı Norbert Klein, “Beyaz eşya sektöründe, global krizin de etkisiyle ciddi sıkıntılılar yaşanırken, BSH olarak büyümeye ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. Türkiye’de ürettiğimiz ürünler gerek iç pazarda, gerekse yurtdışında büyük ilgi görüyor. Dünyanın en düşük enerji ve su tüketen bulaşık makinelerini Türkiye’de üretiyor ve tüm dünyaya ihraç ediyoruz.”dedi.

Klein,”Türkiye’de bugüne kadar 600 milyon Euro’nun üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Çerkezköy tesislerimizde yapılacak kapasite artırımına yönelik yatırımlarla, önümüzdeki birkaç yıla içinde kapasitemizi 5 milyon birime ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Bulaşık Makinesi Özellikleri

Yeni jenerasyon bulaşık makinesi, mevcut makinelerimize oranla %23 daha az su ve %15 daha az enerji tüketiyor.  Bu enerji verimlilik oranlarıyla, BSH’nin sunduğu bulaşık makineleri dünyanın enerji etkinliği en yüksek cihazları sıfatını kazanmış oluyor.

Bulaşıkların kirlilik derecesini ve miktarını ölçerek, gerekli ısıyı ve su miktarını belirleyen akıllı sensör teknolojisi Aquasensor, yıkama sırasında suyun kirlilik derecesini ölçüyor; Loadsensor ise makineye yerleştirilen bulaşığın miktarını ölçerek otomatik olarak en uygun programı seçiyor.

Hız ile ilgili önemli bir özellik ise VarioSpeed fonksiyonu. Seçilen program, VarioSpeed fonksiyonu ile birleştirildiğinde, yıkama programları, %50'ye varan oranlarda kısalıyor.

<<Geri