Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarlarından biri olan IFA, 1-3 Eylül tarihleri arasında Messe Berlin fuar alanında 30 ayrı salonda gerçekleşti. Sektörün önde gelen firmalarının bir araya geldiği IFA’ya, bu yıl 63 ülkeden bin 245 firma katıldı.Bu yıl ilk kez ev aletleri sektörüne kapılarını açan IFA’da, Bosch ve Siemens markaları maksimum enerji tasarrufu ve kullanım kolaylığı sunan yenilikçi ürünleriyle yer aldı.

Dünyanın dört bir yanından binlerce katılımcının ilgi gösterdiği IFA’da, Siemens "Gelecek sergileniyor" sloganıyla enerji ve su tasarrufunun önemine dikkat çekti. Beyaz ve siyah renklerden oluşan Siemens standı, görüntüsüyle üstün teknoloji ve mükemmel dizaynı simgeler nitelikteydi.

İlk defa IFA 2008’de tanıtılan ürünler arasında blueTherm ve Zeolit teknolojili ürünler yer aldı. Siemens, dünyada enerji tasarrufunda birinci olan blueTherm teknolojisine sahip kurutma makinelerinden, bulaşık makinelerindeki patentli Zeolit® kurulama teknolojisine kadar birçok etkileyici yeniliğiyle öne çıktı.

Dünya çapında bir yenilik olan blueTherm teknolojisi sayesinde, yeni kurutma makineleri A sınıfından çok daha üstün bir enerji tasarruf performansı sergiliyor. Standart bir B sınıfı kurutma makinesine göre %50 daha az enerji tüketen Siemens kurutma makineleri, sağladıkları hijyen, çamaşırları daha uzun süre koruma, ütü ihtiyacını azaltma gibi özelliklere sahip.

Doğal bir mineral olan Zeolit® kullanılarak kurulama işlemini optimize eden Siemens, yeni özelliğiyle dünyanın en etkin kurulama yapan ve en kısa sürede yıkama işlemini gerçekleştiren bulaşık makinesini tüketicilerle buluşturdu. 50°C standart yıkama programında enerji, yıkama ve kurulama etkinlik sınıfı A++ etiketine sahip ürün, sadece 125 dakikada yıkama işlemini tamamlıyor.

IFA 2008 kapsamında, Siemens standında Avrupa’nın ünlü aşçıları Alfons Schuhbeck, Alexander Herrmann ve Tim Raue tarafından sunulan canlı yemek şovları, ziyaretçilere lezzetli yemekle birlikte artan hayat kalitesi hissini yaşattı.

IFA’ya 2.800 metrekare alanda katılan Bosch’un standı büyüklüğü, dizaynı ve ürünlerin sunumuyla tüm katılımcıların ilgisini çekti. Fuarda sergilediği yenilikçi ürünleriyle “Yaşam için Teknoloji” sloganının tekrar altını çizen Bosch, ActiveWater bulaşık makineleri,  CoolDimension Side-by-Side serisi ve A++ soğutma cihazları, “ActiveAir-teknolojisine” sahip dünyanın en ekonomik çamaşır kurutucusu Ecologixx 7 ürünleriyle göz doldurdu.

Enerji tasarrufu konusu üzerinde önemle duran Bosch’un fuarda sergilediği en dikkat çekici ürünlerinden biri %40 daha az enerji harcayan Ecologixx 7 kurutma makinesiydi. Active Air sistemi sayesinde, kurutma sırasında tekrar ısıtma gerekmediğinden üst düzeyde enerji tasarrufu sağlanmış oluyor. Bosch’un fuarda sergilediği diğer bir çevreci ürün 14 kişilik yemek takımını sadece 10 litre su kullanarak 4.000 litreden fazla suyun gücünü üreterek yıkayan ActiveWater bulaşık makinesiydi.

Fuar kapsamında, ünlü şefler Carsten Dohrs, Mario Kotaska ve Ralf Zacherl şovlarıyla izleyenleri eğlendirirken, Bosch ankastre ürünleriyle yemek pişirmenin ne kadar kolay ve keyifli olduğunu gösterdiler.

<<Geri