Avrupa’nın lider, dünyanın en büyük 3. beyaz eşya şirketi BSH’nin Türkiye’deki iştiraki BSH Ev Aletleri, Çerkezköy’deki tesislerine bir fabrika daha ekledi.

Yeni kurulan bulaşık makinesi fabrikasının açılışında konuşan İcra Kurulu Başkanı Norbert Klein, “Bugün Çerkezköy, BSH’nin dünyadaki en büyük üretim tesisi haline geldi. Böylece, Türkiye de BSH Grubu içinde 4 büyük beyaz eşya üretiminin yapıldığı tek ülke olma özelliğine kavuştu.” dedi.

BSH’nin Türkiye’yi üretim üssü olarak seçmesinin tesadüf olmadığını vurgulayan Klein, “Türkiye, 15 milyon adeti aşan üretimiyle, beyaz eşyada Avrupa’nın en büyük ilk dört üreticisi arasında yer alıyor. Bu tablo içerisinde, biz de Çerkezköy’deki üretimimizi 3 milyon birime çıkararak, BSH’nin dünya çapındaki üretim tesisleri arasında 1. sıraya yükseldik.” dedi.

 

Klein, “Türk ekonomisinin sağlıklı gelişmesi için, sıfırdan yeni işletmeler kuracak yatırımcıların ülkeye gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Geçtiğimiz yıl 95 milyon YTL’lik yatırım gerçekleştirdik. 2007’de ise 74 milyon YTL daha yatırım yaparak istihdamımızı %18 artıracağız. Halen Türkiye’deki yabancı yatırımlı en büyük 8. sanayi kuruluşuyuz ve önümüzdeki yıllarda üretim kapasitemizi 4.5 milyon birime yükseltmeyi hedefliyoruz.” dedi.

 

Türk beyaz eşya sektörüne Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau markalarıyla hizmet veren BSH’nin cirosunun, önceki yıla göre %20 gibi önemli bir artışla, 1.8 milyar YTL’ye yükseldiğine dikkat çeken Klein, “Bu büyüme, üretim kapasitemizi artırmaya yönelik sürekli yatırımlarımız sayesinde oldu. İhracat ciromuzu bir önceki yıla göre %27 artırırken, satış hacmimizi de %10 büyüttük. Bu oran, Türk beyaz eşya sektöründeki toplam büyümenin iki katına eşit.” dedi.

 

Ürün geliştirmenin ve üretimin her aşamasında, "çevre dostu ürün" hedefini ön planda tuttuklarını söyleyen Klein, “Çevresel etkileri tasarım aşamasından itibaren hesaba katıyoruz. Ürünlerimizin su ve elektrik tüketimlerini düşürerek, yalnız bireylerin değil, dünyanın da kazançlı çıkmasını sağlamak için çalışıyoruz. Türkiye’de kullanılan tüm beyaz eşya ürünleri, A ve A+ enerji etiketine sahip olsaydı, bir yılda 24.000 olimpik havuzu dolduracak kadar su, Muğla ile benzer büyüklükte bir şehiri 1 yıl süreyle aydınlatacak kadar elektrik tasarrufu yapılabilirdi.” dedi.

 

<<Geri