BSH Ev Aletleri’nin enerji verimliliğinde liderliği bir kez daha kanıtlandı!

İnovasyon ve enerji verimliliğinde beyaz eşya sektörünün lider şirketi BSH Ev Aletleri, Almanya Çevre Bakanlığı ile Almanya Sanayi Federasyonu’nun (BDI) ortaklaşa gerçekleştirdiği “İklim ve Çevre için İnovasyon Ödülü” (IKU) ile onurlandırıldı.

BSH Ev Aletleri’ne ödül kazandıran Zeolite® kurutma teknolojisi, dünyanın en enerji verimli bulaşık makinelerinden bile %20 daha az elektrik harcayan bulaşık makinelerini yaratıyor. Zeolite® teknolojisinin kullanılmasıyla sadece Almanya’da 1.2 milyon ton karbondioksit emisyon azaltımı sağlanacağı belirtiliyor. Bu rakam, yılda yaklaşık 15.000 km yol kat eden 600.000 otomobilin ürettiği emisyona eşdeğer.

Türkiye’de Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau markalarıyla beyaz eşya sektörüne yenilikler sunan ve global beyaz eşya sektörünün lider şirketlerinden BSH Ev Aletleri, bulaşık makineleri için geliştirdiği Zeolite® kurutma sistemi ile “İklim ve Çevre için İnovasyon Ödülü”ne (IKU) layık görüldü. Almanya Çevre Bakanlığı ve Almanya Sanayi Federasyonunun (BDI) iklimin ve çevrenin korunmasına katkıda bulunan ve günümüz dünyasının en büyük sorunlarından birine çözüm getiren yenilikleri teşvik etmek amacıyla düzenlediği bu önemli organizasyona 145 firma katıldı. Beş farklı kategoride düzenlenen yarışmada BSH Ev Aletleri, en enerji verimli bulaşık makinelerinden %20 daha az elektrik harcayan Zeolite® kurutma sistemi sayesinde “İklimin Korunmasına Yönelik Ürün ve Hizmet İnovasyonları” kategorisinde onurlandırıldı.

Enerji verimliliği sağlayan beyaz eşya satışlarını bir yılda ikiye katlayan BSH Ev Aletleri’nin 2009 yılında Avrupa’daki toplam satışları içerisinde, bu sınıftaki ürünlerinin payı %15’in üzerine ulaştı. Bu alanda çalışmalarını, önemli bir şirket stratejisi olarak gören BSH Ev Aletleri, “İklim ve Çevre için İnovasyon Ödülü” ile birlikte sunulan para ödülünü Bavarya Uygulamalı Enerji Araştırmaları Merkezi’ne (ZAE) aktaracağını bildirdi. Zeolite® kurutma sistemi BSH Ev Aletleri mühendislerinin ZAE’deki uzmanlar ile işbirliği sonucunda geliştirilmişti. “İklim ve Çevre için İnovasyon Ödülü” ile inovasyon ve enerji verimliliği alanında global liderliğini bir kez daha kanıtlayan BSH Ev Aletleri A.Ş. CEO’su Norbert Klein konu ile ilgili şunları söyledi: “Zeolite® teknolojisi BSH Ev Aletleri’nin uzun yıllardır çevreye ve toplumumuza gösterdiği saygı ve sorumluluk anlayışının en önemli ürünlerinden biridir. Bugüne kadar sadece sanayide kullanılan zeoliti ilk kez seri üretim beyaz eşyalarda kullanarak enerji verimliliğinde devrim niteliğinde bir gelişme sağladık. Bosch ve Siemens markalarımız tarafından IFA 2008 Fuarı’nda dünyaya tanıtılan bu teknolojinin böylesi önemli bir ödül ile taçlandırılmasından büyük gurur duyuyoruz.”

600 bin otomobilin yaratacağı emisyonu yok edecek!

Zeolite® bulaşık makineleri, nem ve enerjiyi hapsetme özelliğine sahip bir mineral olan zeolit ile dolu özel bir bölmeye sahip. Bu bölme, temizleme evresi sonrasında bulaşık makinesinin içinde kalan nemi emerek bulaşıkları kurutuyor. Zeolite®, sonraki temizleme evresi sırasında ısınarak hapsettiği nemi serbest bırakıyor ve böylece bir sonraki kurutma evresi için hazır hale geliyor. Zeolit, kurutma işlemini hızlandırarak evrelerin sürelerini önemli oranda kısaltıyor. Devir başına sadece 0.83 kilovat saat elektrik harcayan bu bulaşık makineleri bugüne kadar görülen en enerji verimli bulaşık makinelerinden %20 daha az elektrik harcıyor ve bu durum zeolit teknolojisini kullanan bulaşık makinelerini dünyadaki en enerji verimli makineler haline getiriyor.

Günümüzde evlerde kullanılan tüm bulaşık makinelerinin ortalama on yaşının üzerinde olduğu ve evre başına 1.3 kWh'dan fazla elektrik tükettiği dikkate alındığında, bu cihazların yerine Zeolite® kurutma sistemine sahip yüksek verimli cihazlar kullanılması durumunda yalnızca Almanya’da 1.2 milyon ton karbondioksit emisyonu azaltımı sağlanabilecek. Bu rakam, yılda yaklaşık 15.000 km yol kat eden 600.000 otomobilin ürettiği emisyona eşdeğer.

<<Geri