Dünyanın en büyük ev aletleri üreticilerinden BSH Bosch ve Siemens Ev Aletleri, Berlin’de çamaşır bakımına yönelik yeni teknoloji merkezinin temellerini attı. Dayanıklı tüketim malları alanında 13 ülke ve 42 fabrikada faaliyetlerini sürdüren BSH Grubu, bu yeni merkezi sayesinde halihazırda 550 çalışanıyla sürdürdüğü çalışmalarını geleceğin inovatif fikirleri ile harmanlayacak…

Önemli çamaşır makinesi fabrikalarından biri de Türkiye’de bulunan BSH Grubu, bu segmentte geleceğin teknolojisini yaratmak üzere 50 milyon Euro yatırım yapacak. En son teknoloji ürünü ısıtma ve soğutma sistemleri kullanılarak inşa edilecek tesis, yılda yaklaşık 300.000 Euro ve 1.500 tonun üzerinde karbondioksit (CO2) tasarrufu sağlayacak.

BSH Bosch ve Siemens Ev Aletleri, Berlin’deki Siemens Technopark içerisinde çamaşır bakımına yönelik yeni teknoloji merkezinin temellerini attı. Önümüzdeki yıl gibi kısa bir süre içinde başlayarak, şirket yeni merkezi üretim tesisleri için çamaşır ve kurutma makineleri planlamak ve geliştirmek amacıyla kullanacak. BSH’nin halihazırda Berlin-Gartenfeld’da bulunan eski yerinde çamaşır bakımı ürünleri geliştirme ve diğer hizmet faaliyetlerinde 550 çalışanı bulunuyor. Bu çalışanlar gelecek yıl tüm çalışanlara birinci sınıf çalışma ortamı sağlayan Berlin’deki Siemens Technopark merkezine taşınacak. Yeni teknoloji merkezi için yapılacak toplam yatırım hacmi ise yaklaşık 50 milyon Euro olarak açıklandı.

BSH’nin Berlin’deki çamaşır bakımına yönelik yeni teknoloji geliştirme merkezi, geleceğin çamaşır ve kurutma makinesi modellerinin geliştirilmesine yönelik faaliyetlerde yer alacak diğer departmanlarla birlikte kalite yönetimi, üretim ve materyal planlama ile satın alma gibi faaliyetlere ev sahipliği yapacak. Tesis, şirketin teknik bilgi ve becerilerinin önemli bölümlerini bu ürün segmentinde bir araya getirecek. BSH Çin, Polonya, İspanya, Tayland, Türkiye ve ABD’nin yanı sıra Berlin ve Nauen’de (Bradenburg) yer alan tesislerinde çamaşır ve kurutma makineleri üretiyor.

Siemens Technopark içerisindeki 32.000 m2 büyüklüğünde bir alana yayılmış altı katlı bir bina olan tesis, modern bir tasarıma sahip ve ofislerle laboratuvarlar arasında direkt bağlantı bulunuyor. İletişime açık bir ortam sağlayan binanın her katında ortada bir laboratuar alanı mevcut ve bu alandan tesisisin altı kanadında yer alan ofislere doğrudan bağlantı bulunuyor.

Tesis aynı zamanda “Çevre Dostu Bina” konseptine uygun olarak tasarlandı ve yenilikçi bina teknolojisiyle inşa edilmekte. Örneğin, çeşitli laboratuarlarda çoğunlukla günün yirmi dört saati çalışan çamaşır ve kurutma makineleri yeşil enerjiyle çalışacak. Kış aylarında ürettikleri sıcak su ve sıcak hava binayı ısıtmak amacıyla kullanılabilecekken, yaz mevsiminde ise soğutma kuleleriyle donatılmış bir havalandırma sistemi test tesislerini serinletecek. En son teknoloji ürünü ısıtma ve soğutma sistemleri kullanılarak yılda yaklaşık 300.000 Euro ve 1.500 tonun üzerinde karbondioksit (CO2) tasarrufu sağlayacak.

BSH, yeni binaya taşınmasıyla birlikte ayrıca Berlin’deki üniversiteyle ve bilim kuruluşlarıyla arasındaki işbirliğini artırmayı planlıyor. Şirket, geleceğin çamaşır ve kurutma makineleri için yeni teknolojiler ve yenilikçi uygulamalar geliştirmeye yönelik ortak araştırma projeleri oluşturacak.

Konu ile ilgili görüşlerini bildiren BSH Türkiye CEO’su Norbert Klein şunları söyledi: “BSH halihazırda Berlin’de önemli bir teknoloji yatırımına sahip. Ancak yeni projeleri ile bu merkezleri geleceğin fikirleriyle buluşturuyor. Yarın yenilikçilik alanında lider olmaya devam etmemizi sağlamak için doğru koşulları bugünden oluşturmak zorundayız. İşte bu nedenle, çamaşır bakımına yönelik teknoloji merkezi BSH’nin geleceği açısından çok kritik bir yatırım anlamına gelmektedir. Tüketiciler günümüzde az miktardaki çamaşırı hızlı bir şekilde – örneğin, 15 dakikada – veya daha fazla miktarda çamaşırı daha yavaş ve daha fazla enerji tasarrufu sağlayarak yıkamak gibi seçeneklere sahip olmak istiyorlar. Gelecekte piyasaya sürülmesi muhtemel bir başka ev aleti, ilk olarak çamaşırları yıkayan ve ardından onları tek bir işlemde kurutan yıkama-kurutma makinesi olacaktır. Günümüzde, kullanıcı kurutma işleminden önce çamaşırların bazılarını daima çıkarmak zorundadır ve tüm yıkama ve kurutma işlemini gece yapmak için, özel bir gece programı daha yavaş fakat daha sessiz bir şekilde çalışabilir. Bu ve bunun gibi tüketicilerin ve günümüzün ihtiyaçlarına yönelik yenilikler için bu merkez çok büyük önem taşıyor ve Türkiye’deki fabrikamız da bu yeniliklere katkı sağlayacaktır.”

<<Geri