BSH Ev Aletleri’nin geliştirdiği Zeolite® teknolojisi ödüle doymuyor…

İnovasyon ve enerji verimliliğinde beyaz eşya sektörünün lider şirketi BSH tarafından geliştirilen, en enerji verimli bulaşık makinelerinden bile %30 daha az elektrik harcayan bulaşık makinelerinin arkasındaki Zeolite® kurutma teknolojisi, Almanya’da ‘İklim ve Çevre için İnovasyon Ödülü’nün ardından, bu kez de online bir platform olan Utopia.de’de ödüle değer bulundu.

Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau markalarını Türk tüketicisiyle buluşturan BSH Grubu, bulaşık makinelerinde kullanılan yenilikçi, çevre dostu Zeolite® kurutma sistemiyle Berlin’de 2010 Utopia Ödülü’nü almaya hak kazandı. Stratejik tüketim ve sürdürülebilir yaşam tarzı konusundaki en büyük internet platformu olan Utopia.de, ‘Ürünler’ kategorisinin kazananını, BSH’nin çevre dostu teknolojisi Zeolite® olarak açıkladı.

Daha önce de ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok ödül alan Zeolite® kurutma sistemi, son olarak Almanya Çevre Bakanlığı ile Almanya Sanayi Federasyonu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği organizasyonda ‘İklim ve Çevre Ödülü’nü almıştı.

BSH’nin yeni bulaşık makineleri Zeolite® teknolojisi sayesinde enerji kullanımı açısından bugüne dek üretilen en verimli bulaşık makinelerinden yüzde 30 daha az elektriğe ihtiyaç duyuyor, böylece iklimi ve çevreyi koruma çalışmalarına önemli bir katkıda bulunuyor.

2010 Utopia Ödülü'nün jürisi, BSH tarafından geliştirilen ve üretilen Zeolite® bulaşık makinelerini açık ara farkla ‘Ürünler’ kategorisinin şampiyonu ilan etti. Freiburg’daki Alman Öko-Institut üyesi olan Jüri Başkanı Rainer Grießhammer, Zeolite® teknolojisinin ev aletlerini daha verimli hale getirme yarışının başlamasını sağladığını vurguladı.

Ödül, son derece yenilikçi ve toplum üzerinde etki sahibi olan verimli tüketim mallarını belirlemeyi ve ödüllendirmeyi amaçlıyor. Adaylar online bir platform olan Utopia.de üyesi öğrenciler, okurlar ve gazeteciler tarafından belirlendi ve uzmanlardan oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi.

Ödülü Berlin’de alan BSH Grubu’nun Bulaşık Makinesi Geliştirme Bölümü Başkanı Michael Rosenbauer, “Utopia Ödülü’nü kazandığımız için mutluyuz, çünkü bu son derece önemli bir jürinin kararı ve sorumluluk sahibi bir tüketici segmentini temsil ediyor” dedi.

13 parçalık yemek takımını sadece 0,73 kWh elektrik ve 7 litre suyla yıkıyor BSH tarafından geliştirilen bu üstün teknoloji, doğal zeolit mineralinin özelliklerinden faydalanıyor. Zeolit - diğer bir deyişle kaynayan taşların- nemi depolayarak dışarıya termal enerji verme özelliğinden yararlanan BSH'nin ürün geliştirme uzmanları, bu minerali bulaşık makinelerinin kurutma sürecine entegre etti. Yaklaşık bir kilogram zeolit içeren özel bir bölme, bulaşık makinesine entegre edildi. Bu teknolojide, yıkama döngüsü sona erdiğinde su bu bölmeye aktarılarak buradaki zeolit mineralleri tarafından depolanıyor. Ortaya çıkan sıcaklık, kuru hava makinenin içine üflenerek yıkanan mutfak eşyalarını kurutuyor.

BSH Grubu’nun yenilikçi bulaşık makinelerinin pazarlanmasından sorumlu olan Ulf Engelbrecht bu sistemle ilgili şunları söylüyor: “Zeolite® kurutma sistemimizle ürünlerimizin enerji verimliliğinde yeni bir dönüm noktası yarattık. Son 20 yılda bu ürünlerimizin tükettiği enerji miktarını yarıya indirdik. Yeni nesil Zeolite bulaşık makinelerimiz 13 parçalık standart yemek takımını yıkamak için tüm yıkama döngüsü boyunca sadece 0,73 kilowatt/saat elektrik ve yedi litre su harcıyor. Bu teknoloji, ürünlerimizi hem çevre hem de bütçe açısından yararlı ve verimlilikte dünya lideri haline getiriyor.”

600 bin otomobilin yaratacağı emisyonu yok edecek! Günümüzde evlerde kullanılan tüm bulaşık makinelerinin ortalama on yaşın üzerinde olduğu ve evre başına 1,3 kWh'dan fazla elektrik tükettiği dikkate alındığında, bu cihazların yerine Zeolite® kurutma sistemine sahip yüksek verimli cihazlar kullanılması durumunda yalnızca Almanya’da 1,2 milyon ton karbondioksit emisyonu azaltımı sağlanabilecek. Bu rakam, yılda yaklaşık 15.000 kilometre yol kat eden 600.000 otomobilin ürettiği emisyona eşdeğer bulunuyor.

<<Geri