İnovasyon ve enerji verimliliğinde beyaz eşya sektörünün lider şirketi BSH Ev Aletleri, Enerji Verimliliği Haftası kapsamında tüm ev aletleri kullanıcılarını akıllı çözümlerden yararlanarak doğal dengeyi korumaya davet ediyor.

Evlerde sarf edilen elektriğin %65’i ev aletleri kaynaklı

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren BSH Ev Aletleri CEO’su Norbert Klein “Evlerde sarf edilen elektriğin %65’inin ev aletleri kaynaklı olduğu düşünüldüğünde alacağımız basit önlemler ve tercih edeceğimiz yenilikçi çözümlerle büyük oranda enerji tasarrufu sağlayabileceğimize inanıyoruz. Ayrıca ev aletlerinin ömrü boyunca çevreye verdiği zararın %90’ının kullanım sırasında gerçekleştiği hesaplanmıştır. Dolayısıyla enerji ve su verimliliğinde en ileri teknolojiyi yaratmanın BSH’nın dünya için yapabileceği en önemli şey olduğu kanısındayız ve bunun için yenilikler geliştirmeye devam ediyoruz…” dedi.

Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau markalarını Türk tüketicisiyle buluşturan BSH Ev Aletleri, Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla evlerde enerji tasarrufu sağlamanın yollarını açıkladı.

Ürünlerinin performansını yükseltirken enerji ve su tüketimlerini daha da azaltmak için aralıksız çalışan BSH Ev Aletleri CEO’su Norbert Klein konuyla ilgili şunları dile getirdi: “Evlerde sarf edilen elektriğin %65’inin ev aletleri kaynaklı olması nedeniyle, enerji tasarrufu ve doğal kaynakların korunması BSH için öncelik oluşturuyor. Bu tüketimin yarıya yakınını soğutucular, geri kalanın önemli kısmını diğer büyük ev aletleri gerçekleştiriyor. Son 15 yılda, BSH enerji sarfiyatını buzdolaplarında yaklaşık %74, çamaşır makinelerinde %50, bulaşık makinelerinde %43, fırınlarda ise %30 azaltmayı başardı. Ayrıca çamaşır ve bulaşık makinelerinde %50’ye yakın su tasarrufu sağladı. Bu gelişmeler sayesinde söyleyebiliriz ki enerji ve su verimliliği yüksek ürünler kullanmak ülke ekonomisi, kullanıcıların bütçesi ve de en önemlisi doğal dengenin sağlanabilmesi için büyük önem taşımaktadır.”

Evde enerji verimliliği için ipuçları

BSH Ev Aletleri yarattığı yenilikçi teknoloji ile enerji verimliliğinde rekor kıran ürünler yaratırken bu ürünlerin doğru kullanılması ve küçük önlemler alınmasının da tasarruf sağlamak için önemli olduğuna inanıyor. Bu nedenle ev aletleri kullanıcılarını bu ürünlerin satın alma maliyetleri yanında enerji maliyetlerine de dikkat etmeleri konusunda uyarıyor. Örneğin; enerji verimliliği düşük A sınıfı bir buzdolabı fiyatının 1.820 TL, A++ sınıfı bir buzdolabı fiyatının ise 2.790 TL olduğundan yola çıkıldığında arada büyük bir fiyat farkı olduğu düşünülüyor. Ancak enerji sarfiyatı kıyaslandığında yılda 585 kWh enerji kullanan A sınıfı buzdolabıyla yılda 283 kWh sarf eden bir A++ sınıfı buzdolabı 10 yıllık bir sürede bu fiyat farkını enerji tüketimiyle sıfırlıyor. Bu süre zarfında A sınıfı bir buzdolabı ortalama 2.000 TL’lik enerji maliyeti yaratırken A++ sınıfı buzdolaplarında bu rakam 950 TL civarına düşüyor… Dolayısıyla BSH, enerji verimli ürünler kullanılarak uzun vadede hem ev ekonomisi hem de enerji ve su verimliliği bakımından büyük fayda sağlanabileceğini vurguluyor.

Öte yandan ev aletlerinin yaşam döngüsü göz önüne alındığında; üretim sürecinde %4 ilâ 9 (üretim süreçlerine bağlı olarak), dağıtım sırasında %0,5, kullanım sırasında %90-95 (kullanım şekline bağlı olarak) ve geri dönüşüm esnasında da %0,5 oranında çevreye zarar verdiği hesaplanmıştır. Bu da gösteriyor ki enerji verimli ürünler sürdürülebilir bir yaşamın en önemli anahtarı…

Dünyayı değiştirmeye evlerde başlamak için akıllı teknolojiler

Daha az enerji tüketilmesini sağlamak BSH Ev Aletleri’nin hiç değişmeyen hedeflerinden biri. Bu doğrultuda geliştirdiği teknolojilerden biri olan Zeolite® ile donatılan bulaşık makineleri enerji verimliliğinde kendi sınıfındaki en yakın rakibinden %30 daha fazla verim sağlıyor. Enerji tüketimini azaltan (A-%20) doğal mineral Zeolit, aynı zamanda yıkama sürelerini de düşürüyor ve daha iyi kuruma sağlıyor. Özellikle plastik ve cam takımların kurutulmasında gözle görülür derecede daha iyi sonuç elde edilirken, VarioSpeed fonksiyonu da yıkama süresini %50’ye varan oranda kısaltıyor.

BSH’nin ısı pompalı kurutucusu da enerji tüketimi alanındaki bir diğer yenilikçi gelişme. Bu teknoloji, halen kendi sınıfındaki en yakın rakiplerinden %50 daha az enerji harcayan ürünler sunmaya olanak yaratıyor. Yenilikçi ısı pompası teknolojisi çok daha az enerji tüketimiyle kurutmada mükemmel sonuç veriyor. Bu kurutucuların kendi kendini temizleyen kondansatörleri ürünlere A-%50 enerji etkinliği kazandırıyor.

Elektrikli süpürgelerde geliştirdiği enerji teknolojileriyle de BSH %50’ye varan oranda enerji tasarrufu sağlıyor. Yenilikçi aerodinamik kanatlı kompresör motoru cihazın içindeki hava akımını optimize ederek düşük enerji sarfiyatıyla tozları en iyi şekilde topluyor. Bu elektrikli süpürgeler %50’ye varan oranda daha az enerji harcayarak %100 temizlik performansı sunuyor.

Su kaynaklarının korunması da BSH’nin öncelikleri arasında. Bugün BSH ürünleri birkaç sene öncesine oranla bile kayda değer ölçüde daha az su harcıyor. Örneğin; dünya şampiyonu Eco bulaşık makinesi tam doldurulduğunda 12 kişilik yemek takımını sadece 7 litre su harcayarak yıkıyor.

<<Geri