Türkiye’nin inovatif firmaları, Ar-Ge Merkezi Sertifikalarını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı AR-GE Departmanı Genel Müdürü Ziya Karabulut’un katılımıyla İstanbul’da gerçekleşen Ar-Ge Merkezi Sertifika Töreni’nde 85 inovatif şirket sertifika aldı.

Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau markalarıyla inovasyon ve enerji verimliliğinde beyaz eşya sektörünün lider şirketi BSH Ev Aletleri de Türkiye’nin 1 numaralı Ar-Ge Merkezi Sertifikası’nın sahibi oldu.

Tören için Türkiye’ye gelen BSH Grubu Global CEO’su Dr. Kurt-Ludwig Gutberlet, yabancı firmaları temsilen yaptığı konuşmada, geleceğin teknolojisini şimdiden ‘hayal etmenin’ ve tasarlamanın büyük önem taşıdığını belirterek, “BSH’ye Türk ev aletleri endüstrisinde en büyük yabancı yatırımcı sıfatını kazandırmakla birlikte gelecek beş yıl içerisinde 300 milyon Euro daha yatırım yapacağız. 2011 yılında Ar-Ge bölümü için inşa edeceğimiz Çerkezköy’deki yeni merkez, bu yatırımın önemli bir bölümünü teşkil edecek. Toplam yatırım tutarı yaklaşık 8 milyon Euro olan bu merkezimizde geleceğin teknolojilerini bugünden yaratacağız” dedi.

Four Seasons Bosphorus Hotel’de gerçekleşen törende Türkiye’nin 1 numaralı Ar-Ge Merkezi Sertifikası’nı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan BSH Grubu CEO’su Dr. Kurt-Ludwig Gutberlet, “Açık farkla birinci olmak istiyoruz ve olayların baş döndürücü bir hızda geliştiği bir çağda bunu başarmak konusunda son derece iddialıyız” diye konuştu.

Törende, Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı firmaları temsilen bir konuşma yapan Gutberlet şunları kaydetti: “Hem Türkiye’de hem de dünya çapındaki pazarlarda yıllar boyunca rekabet gücümüzü sürekli olarak artırdık. Bu, geleceği kalıcı olarak güvence altına almaya odaklı uzun vadeli bir stratejinin sonucudur. Bu stratejimizin temel taşları ise –Türkiye’de olduğu gibi– geleceğin pazarlarına bilinçli stratejik yatırımlar yapmamız ve net kalite anlayışımızdır. Müşterilerimizin markalarımıza güven duymasının altında yatan şey de bu kalite anlayışıdır. Ve bu elbette, inovasyon konusunu kapsamaktadır: Faal olduğumuz sektörü inovasyonun lideri olarak yönetmek istiyoruz.”

Gutberlet: “Türk hükümetinin desteğine güveniyoruz”

Türkiye’deki yatırımlarından da bahseden Gutberlet, özellikle süper enerji verimli ürünlerin pazarlanmasında hükümetin de desteğine güvendiklerini vurguladı: “Türkiye BSH için çok büyük önem taşımaktadır. Bu ülkenin geleceğine inanıyoruz… Bu doğrultuda önümüzdeki beş yıl içerinde Türkiye’ye 300 milyon Euro daha yatırım yapacağız. Böylece Türkiye’de tüm dünya için kaynakları koruyan ve süper tasarruflu ev aletleri geliştirmeye, üretmeye ve etkin bir şekilde pazarlamasını yapmaya daha da güçlü bir şekilde devam edeceğiz. Bu çalışmalarımızda ayrıca Türk hükümetinin de desteğine güveniyoruz – örneğin; tüketiciler için ilgili vergi indirimi. Zira bu ürünlerin tüm vatandaşlar tarafından tercih edilmesi sadece şirketler için değil, aynı zamanda dünyamız ve gelecek nesiller için de çok önemli...”

8 milyon Euro yatırımla yeni merkez kurulacak

BSH Ev Aletleri A.Ş., 133 mühendisten oluşan Ar-Ge kadrosunu 2015 yılına kadar 200 kişiye çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca Türkiye’deki Ar-Ge faaliyetlerine verilen önemin bir göstergesi olarak, 2011 yılında Çerkezköy’deki Ar-Ge bölümü için yeni bir merkez inşa edilecek. Yatırım tutarı yaklaşık 8 milyon Euro olan bu merkez, ev aletleri sektöründe çığır açacak buluşların beşiği olacak.

BSH inovatif teknolojilerle çevreci ürünler yaratıyor

Daha az enerji tüketilmesini sağlamak BSH Ev Aletleri’nin hiç değişmeyen hedeflerinden biri. Bu doğrultuda geliştirdiği teknolojilerden biri olan Zeolit® ile donatılan bulaşık makineleri enerji verimliliğinde kendi sınıfındaki en yakın rakibinden %30 daha fazla verim sağlıyor. Enerji tüketimini azaltan (A-%20) doğal mineral Zeolit®, aynı zamanda yıkama sürelerini de düşürüyor ve daha iyi kuruma sağlıyor. Özellikle plastik ve cam takımların kurutulmasında gözle görülür derecede daha iyi sonuç elde edilirken, VarioSpeed fonksiyonu da yıkama süresini %50’ye varan oranda kısaltıyor.

i-DOS teknolojisiyle donatılmış çamaşır makineleri ise gereken deterjan miktarını tüketiciden daha doğru belirliyor ve böylece bir yandan masraflardan tasarruf edilmesini sağlarken bir yandan da çevrenin korunmasına yardımcı oluyor.

Entegre i-DOS teknolojisiyle su altındaki pompalar; standart sıvı deterjanı; yıkama haznesindeki rezervuardan gerektiği miktarda ve hassas bir şekilde besliyor. Mililitre aşamalarında kalibre edilen doz çözümüyle i-DOS diğer dozlama sistemlerine açık ara fark atıyor. Deterjan çamaşır yüküne, kir miktarına, su sertliğine ve seçilen yıkama programına göre dağıtılıyor. Dayanıklı bir pamuklu kumaşın normal kiri için çıkış miktarı gibi temel ayarlar ekran aracılığıyla uyarlanabiliyor. Ardından i-DOS bu ayarları her yıkamada otomatik olarak kullanıyor.

Törendeki konuşmasında ürünlerinin teknoloji ve inovasyon açısından gücüne de vurgu yapan Gutberlet “BSH’nin gerçekleştirdiği yeniliklerden Zeolit® ve i-Dos örneklerinde açıkladığım üzere, kaynakların korunması ve insanların yaşam kalitesini artıran enerji verimliliği hususunda gerçekten yapılabilecek pek çok şey var ve bu, bizim endüstrimizde özellikle önem taşımaktadır. Evlerde elektrik kullanımının yarısından çoğu ev aletleri kaynaklıdır. Bu aletleri daha enerji tasarruflu hale getirerek hem çevreye hem de iklimin korunmasına büyük katkıda bulunmuş oluruz” dedi.

<<Geri