BSH yapacağı 300 milyon Euro’luk yatırımın ilk projelerini gerçekleştirdi, şimdi üretimini büyük ev aletlerinde 5,5 milyon, küçük ev aletlerinde 2 milyona çıkarmayı hedefliyor…

BSH Ev Aletleri yeni üretim hatlarının açılışını 31 Mayıs 2011 Salı günü T.C Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, BSH Grubu İcra Kurulu Üyesi ve BSH Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Johannes Närger ve BSH Türkiye CEO’su Norbert Klein’ın katılımıyla Çerkezköy’de gerçekleştirdi. Beş yılda gerçekleştireceği 300 milyon Euro yatırımın ilk projeleri olan yeni hatlarla BSH Türkiye, Grup içerisindeki stratejik önemini de artırmış oldu. Yaptığı yeni yatırımlarla BSH, büyük ev aletlerinde 5,5 milyon, küçük ev aletlerinde 2 milyon üretim yapmayı hedefliyor.

Närger açılış töreninde şunları kaydetti: “Grubumuz için Türkiye büyük bir önem taşıyor. Burada geliştirilen ve üretilen teknolojilerimiz tüm dünyada BSH’yi temsil ediyor. Grubumuz içerisinde ilk kez Çerkezköy’de üretilecek yeni bulaşık makineleri ve artık sadece buradan tüm dünyaya sunulacak A++ ve A+++ sınıfı buzdolapları da bu güvenin bir göstergesi”.

BSH Ev Aletleri Çerkezköy’de yaklaşık 4 milyon kapasiteyle üretim yaptığı Çerkezköy’de iki yeni üretim hattı kurdu. BSH Grubu’nun stratejisinde önem kazanan ilk üç ülkeden biri olan Türkiye’ye yapacağını açıkladığı 300 milyon Euro’luk yatırımın ilk projeleri olan hatların açılışı 31 Mayıs 2011 Salı günü Çerkezköy’de gerçekleştirildi. Açılışa T.C Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, BSH Grubu İcra Kurulu Üyesi ve BSH Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Johannes Närger ve BSH Türkiye CEO’su Norbert Klein’ın yanı sıra il protokolü ve pek çok davetli katıldı.

BSH Grubu İcra Kurulu Üyesi ve BSH Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Johannes Närger törende yaptığı konuşmada “40 ülkede 60 şirketiyle dünyanın en büyük beyaz eşya şirketlerinden biri olan BSH Grubu için Türkiye stratejik bir öneme sahip ve daha fazla yatırım yapmayı planladığımız ülkeler arasında Almanya ve Çin’den sonra üçüncü sırada yer alıyor. Bu stratejimizin ve Türkiye’ye duyduğumuz güvenin bir göstergesi olarak Çerkezköy’de hem Grubumuzun en büyük üretim alanı hem de sürekli gelişen bir Ar-Ge Merkezimiz bulunuyor. Bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz yeni üretim hatlarımız ise uzun vadeli yatırım planlarımızın önemli adımlarından biri. Yeni üretim hatlarımızda Grubumuz açısından önem taşıyan ve buradan tüm dünyaya sunulacak olan ileri teknoloji buzdolapları ve bulaşık makineleri üreteceğiz. Bir diğer önemli konu ise; BSH verimli ev aletlerinin öneminin farkında bir topluluk olarak yatırımlarını süper verimli teknolojilere yapmaktadır. 2010 yılında gelirinin yarısını süper verimli ev aletlerinden elde eden BSH, Çerkezköy’de kurduğu bu iki üretim hattında da yine doğaya katma değer sağlayan teknolojileri sunacak” dedi.

BSH Türkiye CEO’su Norbert Klein ise konuyla ilgili şunları aktardı: “Yatırımlarımıza aralıksız devam ettiğimiz Çerkezköy fabrikalarımızda, şirketimizin Türkiye’ye duyduğu güvenin bir göstergesi olarak 2010 yılında da geçen seneye göre %103 artışla toplam 135 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. BSH olarak Türkiye’ye hep uzun vadeli olarak yaklaştık ve yatırımlarımızı buna göre yaptık. Toplamda 300 milyon Euro yatırım yapmayı planladığımız projelerimizden ilki olan bulaşık makinesi ve buzdolabı üretim hatlarımızın açılışı bu bakımdan bizler için büyük önem taşıyor. Türkiye’de geliştirdiğimiz, ürettiğimiz ve tüm dünyaya ihraç ettiğimiz ürünlere yenilerini eklemekten gurur duyuyoruz. Bundan sonraki dönemde ise yeni lojistik depo yapımı, Ar-Ge Merkezi binası, yönetim binası ve küçük ev aletleri üretmeye başlayacağımız fabrikamız için çalışmalarımızı hızla sürdürüyor olacağız.”

BSH’den iki yeni ürün hattı: Bu bulaşık makineleri ve buzdolapları sadece Türkiye’de üretiliyor BSH Ev Aletleri, Çerkezköy’deki yatırımlarına yenilerini ekledi. Açılışını gerçekleştirdiği yeni bulaşık makinesi üretim hattı 11 milyon Euro'luk yatırımla hayata geçirildi. 2009 yılının 2. yarısında başlayan proje 1,5 senede tamamlandı.

Bu yeni hatta BSH, solo, ankastre ve yarı ankastre bulaşık makineleri üretiyor olacak. Yıllık üretim adedi 1.000.000 olan bu ürünlerinin %55'i ihraç edilecek. Enerji verimliliğinde dünya liderleri arasında olan BSH’nin yeni hattı sadece A+ sınıfı bulaşık makineleri üretecek. Bu projeyle birlikte bu bulaşık makineleri tüm BSH Grubu için ilk olarak Çerkezköy'de üretilecek.

Öte yandan kurulan ikinci hatta ise 60 cm ve 70 cm'lik Statik Top Freezer ve Bottom Freezer buzdolapları üretilecek. Top freezer buzdolapları klasik, dondurucusu yukarıda olan ürünlerken; Bottom Freezer olarak adlandırılan buzdolapları BSH tarafından kazandırılmış bir tasarım ve altta bulunan dondurucular tüketicilere kolaylık sağlıyor. 35 milyon Euro yatırımla 1 senede hayata geçirilen yeni buzdolabı hattında 600.000 buzdolabı üretilmesi planlanıyor. Üretimin ise %70’i ihraç edilecek. Şimdiye dek kurulan 3 hattın yanı sıra üretim talebinin artma olasılığına karşı bir hat alanı için yer açık tutuluyor…

Yeni üretilecek buzdolapları da yine BSH’nin çevreyle uyumlu teknoloji üretme misyonu doğrultusunda A++ ve A+++ sınıfında üretilecek. Elektronik kontrollü ve LED aydınlatmalı bu süper verimli buzdolapları kısa bir süre öncesine dek BSH’nin İspanya’daki tesislerinde üretiliyordu ancak artık tüm üretim Çerkezköy’de gerçekleşecek.

<<Geri