BSH Ev Aletleri, geliştirdiği akıllı ve çevreci teknolojilerle IFA 2011’in de yıldızıydı...

Beyaz eşya sektöründe inovasyon ve enerji verimliliğine yönelik yatırımlarıyla fark yaratan BSH Ev Aletleri, dünyanın en büyük elektronik ve ev aletleri fuarı IFA’da akıllı teknolojileri tasarımla birleştiren yeni ürün portföyüyle büyük beğeni topladı.

BSH’nin 2-7 Eylül tarihleri arasında Berlin’de gerçekleşen fuar boyunca, enerji verimliliği sağlayarak doğal kaynakların tüketimini en aza indiren yenilikçi ürünlerini renkli etkinliklerle tanıttığı stantlar, ziyaretçilerin yoğun ilgisine sahne oldu.

Ülkemizde Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau markalarını tüketiciyle buluşturan, dünya çapında 13 ülke ve 42 fabrikada üretim yapmakta olan BSH Ev Aletleri, IFA’da sergilediği akıllı teknolojilerle inovasyondaki liderliğini bir kez daha kanıtladı.

40.000’den fazla çalışanı ve 9.073 milyon Euro cirosuyla dünyanın 3. büyük, Avrupa’nın lider beyaz eşya üreticisi olan BSH Grubu’nun sürdürülebilir bir dünya yaratmak için, ürünlerinin performansını yükseltirken enerji ve su tüketimlerini daha da azaltmak için sürekli çalıştığını söyleyen BSH Ev Aletleri CEO’su Norbert Klein, “Çevresel sorunlar hakkında farkındalığı artan günümüz tüketicisi, satın aldığı ürünlerin dünyamıza zarar verip vermediğini bilmek istiyor. Bu kaygı tüketici trendlerini yönlendirirken, şirketler de artık iyi ve kaliteli ürün imal etmenin yeterli olmadığının ayrımına varıyor. İklim değişikliği ve her geçen gün artan kaynak sıkıntısı nedeniyle teknoloji üreticilerine büyük sorumluluk düşüyor. Biz de BSH olarak, enerji ve su verimliliğinde en ileri teknolojiyi yaratmanın dünyamız için yapabileceğimiz en iyi şey olduğu kanısındayız ve bunun için yenilikler geliştirmeye devam ediyoruz. Ar-Ge’mize her yıl artan miktarda yatırım yapıyor, her yıl daha fazla yenilikçi ürünü tüketiciyle buluşturuyoruz. Bu yıl IFA’da ilk kez tanıttığımız; dünyanın en iyi kurutma teknolojisi olan Zeolite® ile akıllı su yönetim sistemini tek bir üründe buluşturan ActiveWater Eco2 bulaşık makinesi ve HomeProfessional grubunun tek başına deterjan miktarını ölçen akıllı bir sistem olan iDOS teknolojisine sahip ilk çamaşır makinesi, bu ürünlerden belli başlılarını oluşturuyor” diye konuştu.

BSH’den enerji ve su verimliliği için mükemmel teknolojiler

BSH, dünyanın en çok inovasyon yaratan şirketlerinden biri olarak, son 15 yılda enerji verimliliği kapsamında önemli bir yol kat etti. Söz konusu dönemde, enerji sarfiyatı buzdolaplarında yaklaşık %74, çamaşır makinelerinde %57, bulaşık makinelerinde %48, fırınlarda ise %37 oranında azaldı. Ayrıca çamaşır makinelerinde %42 ve bulaşık makinelerinde %66’ya varan oranda su tasarrufu sağlandı.

Tüm bu çabaları sayesinde, BSH, 2008 yılında “Alman Sürdürülebilirlik Ödülü”nü alan ilk şirket oldu ve 2010 yılında ise “İklim ve Çevre Yenilik Ödülü”nü aldı. BSH’nin lider markaları Bosch ve Siemens 52. IFA Fuarı’nda yenilikçi ve çevre performansı yüksek ürün tanıtımları ve renkli aktiviteleriyle adeta şov yaptı. IFA’da sergilenen iDOS çamaşır makinesi sistemi, dünya şampiyonu Zeolit® kurutma teknolojisine sahip bulaşık makineleri, A+++ buzdolapları gibi üstün teknolojiler, BSH’nin inovasyondaki liderliğinin ve hep daha akılcı çözümler peşinde koştuğunun en güzel kanıtı…

Enerji ve su verimli bir ekoloji yıldızı

Fuarda en ilgi çekici ürünlerden biri, BSH’nin güçlü Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirdiği ActiveWater Eco2 bulaşık makineleriydi. BSH, akıllı su yönetim sistemiyle, ödüllü Zeolit® kurutma teknolojisini ilk kez tek bir ev aletinde bir araya getirerek ActiveWater Eco2 bulaşık makinesini geliştirdi. ActiveWater Eco2, 13 kişilik standart yemek takımı için sadece yedi litre su harcıyor ve Eco-50 standart döngüsünde yılda 205 kWs elektrik ve 2053 litre su kullanımıyla, 2010 yılının sonu itibariyle bulaşık makineleri için de geçerli hale gelmiş olan A+++ enerji verimliliği kategorisinde yer alıyor. Ayrıca birçok ödül kazanan Zeolit® teknolojisi ise minimum elektrik tüketimi ile hızlı ve kusursuz kuruma sağlıyor.

Yüksek teknoloji ve mükemmel tasarım

Fuarın diğer gözdesi ise iDOS teknolojisiyle donatılmış HomeProfessional grubuna ait çamaşır makinesi oldu. iDOS teknolojisi, doğru deterjan miktarını kendisini belirleyerek bir yandan masraflardan tasarruf edilmesini sağlarken, diğer yandan da çevrenin korunmasına yardımcı oluyor. iDOS teknolojisine sahip ilk HomeProfessional çamaşır makinesi, A+++ enerji sınıfında bulunuyor ve tasarım, tasarruf ve işlevselliği bir arada sunuyor. Ayrıca her programda hızlı SpeedPerfect ya da özellikle ekonomik EcoPerfect arasında seçim yapabilme olanağı ile hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlıyor. HomeProfessional çamaşır makineleri aynı zamanda, sessiz ve uzun ömürlü olmaz özellikleri sağlayan EcoSilence Drive teknolojisiyle de benzerlerinden ayrılıyor.

Akıllı, ağırbaşlı ve süper verimli

Ev aletleri satın alırken her geçen gün daha fazla sayıda tüketici, verimliliği artıran ve kaynakların kullanımını optimize eden akıllı özelliklere odaklanıyor. Buzdolapları sürekli çalıştığı için, buzdolabı seçerken enerji tasarrufuna dikkat etmek, hem bütçe hem de çevre açısından büyük önem taşıyor. BSH tarafından geliştirilen A+++ enerji verimliliği sınıfında ilk bozdolabı – dondurucu kombinasyonu serisi SmartCool buzdolaplarında, düşük enerji tüketimine katkıda bulunan akıllı bir elektronik kontrol sistemi bulunuyor ve bu sayede yüzde 50 oranında tasarruf sağlanıyor. BSH, ileri teknoloji ile donatılmış SmartCool bozdolapları, performans odaklı, kullanımı kolay ve verimli ürünlerin geliştirilmesinde lider rolü üstlenmiş bulunuyor. Yemek pişirmek şimdi her zamankinden daha tasarruflu…

Fuarda, BSH tarafından yine çevreci performans dikkate alınarak geliştirilen, ekonomik sıcak hava teknolojisi Hot Air Eco da oldukça dikkat çekti. A sınıfı enerji verimliliği için izin verilen maksimum miktardan yüzde 30 daha az elektrik tüketilmesini sağlayan Hot Air Eco teknolojisi, tüketici alışkanlıklarına bir yanıt olarak geliştirildi. Hot Air Eco, sürekli ve değişmez sıcaklık kontrolünün tek düzeyde yemek pişirmek için tasarlandığı basit konsepte dayanıyor. Bu teknoloji sayesinde fırın içindeki pişirme koşulları sabit kalıyor ve sıcaklık değişimlerinden kaynaklı enerji israfı önlenmiş oluyor.

En sevdiğiniz kahveniz anında hazır

Tam otomatik kahve ve espresso makineleri, BSH’nin sürekli gelişme gösteren küçük ev aletleri grubunda kilit aktörler konumunda bulunuyor. BSH’nin son teknoloji tam otomatik kahve makineleri gerek kahve dünyasındaki, gerekse mühendislik alanındaki büyük uzmanlığına dayanan en son teknolojilerin ürünleri… BSH’nin yeni geliştirdiği VeroCafe Latte ve VeroCafe Latte Pro kahve makineleri, kahve severlerin favori içeceklerinin tadına varmalarını kolaylaştırıyor. Enerji verimliliği konusunda da önemli özelliklere sahip olan VeroCafe Latte sadece gerektiği kadar ısıtıyor. Önceden belirlenen bir saatten sonra hiç kahve alınmazsa, patentli otomatik kapatma düğmesi devreye giriyor. Böylece, elektrik tasarrufu da en az kahvenin aroması kadar istenilen keyfi veriyor.

Teknoloji şovunun diğer aktörleri…

BSH, bulaşık makinelerinde iki yeni özellik olan raf seviyelerinde daha fazla boş alan yaratılmasını sağlayan VarioRack Plus ve zaman yönetimini verimli hale getiren TimeLight özelliklerini tanıttı.

A+++ ve A++ enerji sınıflarında, daha az güç tüketimi ile daha çok tazelik, daha çok saklama alanı sunan CoolEfficiency buzdolabı serisi ve yeni ankastre CoolComfort grubu ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

BSH, IFA Fuarı’nda küçük ev aletlerine yönelik yeni ürünlerini de sergiledi. Küçük ev aletleri arasında en çok ilgi uyandıran ürünler ise bugüne dek üretilen en sessiz ve torbasız enerji verimli elektrik süpürgesi Relaxx’s ProSilence ve SensorIntelligence akıllı ütü teknolojisi oldu. Ocak 2012’de entegre IceWater sebilli paslanmaz çelik ünite ve A+++ enerji verimliliği sınıfında yer alan buzdolaplarını görücüye çıkartacak.

<<Geri