İnovasyon ve enerji verimliliğinde beyaz eşya sektörünün lider şirketi BSH Ev Aletleri, evlerde sarf edilen elektriğin %65’inin ev aletleri kaynaklı olduğu gerçeğinden hareketle tüketicileri enerji verimli ürünler kullanmaya davet ediyor.

Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau markalarını Türk tüketicisiyle buluşturan BSH Ev Aletleri, Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla evlerde sarf edilen elektriğin %65’inin ev aletleri kaynaklı olduğuna dikkat çekerek, enerji tasarrufu sağlamanın yollarını açıkladı.

Ürünlerinin performansını yükseltirken enerji ve su tüketimlerini daha da azaltmak için aralıksız çalışan BSH Ev Aletleri, son 15 yılda, enerji sarfiyatı buzdolaplarında %73, çamaşır makinelerinde %38; bulaşık makinelerinde %50, fırınlarda %43, kurutucularda ise %62 oranında azaldı. Ayrıca çamaşır makinelerinde %29 ve bulaşık makinelerinde %63’e varan oranda su tasarrufu sağlandı..

BSH Ev Aletleri CEO’su Norbert Klein, iklim değişikliği ve her geçen gün artan kaynak sıkıntısı nedeniyle teknoloji üreticilerine büyük sorumluluk düştüğünü belirterek, "Çevresel sorunlara ilişkin kaygılar, günümüzde tüketici trendlerini de yönlendiriyor. Tüketici artık, satın aldığı ürünlerin gezegenimize zarar verip vermediğini bilmek istiyor. Enerji ve su verimliliği yüksek ürünler kullanmak aynı zamanda ülke ekonomisi, kullanıcıların bütçesi için de büyük önem taşıyor. Evlerde sarf edilen elektriğin %65’inin ev aletleri kaynaklı olduğu düşünüldüğünde alacağımız basit önlemler ve tercih edeceğimiz yenilikçi çözümlerle büyük oranda enerji tasarrufu sağlayabileceğimize inanıyoruz" dedi.

Evde enerji verimliliği için ipuçları

BSH Ev Aletleri yarattığı yenilikçi teknoloji ile enerji verimliliğinde rekor kıran ürünler yaratırken bu ürünlerin doğru kullanılması ve küçük önlemler alınmasının da tasarruf sağlamak için önemli olduğuna inanıyor. Bu nedenle ev aletleri kullanıcılarını bu ürünlerin satın alma maliyetleri yanında enerji maliyetlerine de dikkat etmeleri konusunda uyarıyor. Örneğin; enerji verimliliği düşük A sınıfı bir buzdolabının fiyatının 1.820 TL, A++ sınıfı bir buzdolabının fiyatının ise 2.790 TL olduğundan yola çıkıldığında arada büyük bir fiyat farkı olduğu düşünülüyor. Ancak enerji sarfiyatı kıyaslandığında yılda 585 kWh enerji kullanan A sınıfı buzdolabıyla yılda 283 kWh sarf eden bir A++ sınıfı buzdolabı 10 yıllık bir sürede bu fiyat farkını enerji tüketimiyle sıfırlıyor. Bu süre zarfında A sınıfı bir buzdolabı ortalama 2.000 TL’lik enerji maliyeti yaratırken A++ sınıfı buzdolaplarında bu rakam 950 TL civarına düşüyor… Dolayısıyla BSH, enerji verimli ürünler kullanılarak uzun vadede hem ev ekonomisi hem de enerji ve su verimliliği bakımından büyük fayda sağlanabileceğini vurguluyor.

Enerji verimliliği için akıllı çözümler..

BSH teknolojisinin en yeni ürünü olan iDOS çamaşır makinesi sistemi, dünya şampiyonu Zeolit® kurutma teknolojisine sahip bulaşık makineleri, A+++ buzdolapları gibi üstün teknolojiler, BSH’nin inovasyondaki liderliğinin ve hep daha akılcı çözümler peşinde koştuğunun güzel birer kanıtı…

BSH, akıllı su yönetim sistemiyle ödüllü Zeolit® kurutma teknolojisini tek bir ev aletinde bir araya getirerek ActiveWater Eco2 bulaşık makinesini geliştirdi. ActiveWater Eco2, 13 kişilik standart yemek takımı için sadece 7 litre su harcıyor ve Eco-50 standart döngüsünde yılda 205 kWs elektrik ve 2053 litre su kullanımıyla, 2010 yılının sonu itibariyle bulaşık makineleri için de geçerli hale gelmiş olan A+++ enerji verimliliği kategorisinde yer alıyor. Ayrıca birçok ödül kazanan Zeolit® teknolojisi ise minimum elektrik tüketimi ile hızlı ve kusursuz kuruma sağlıyor.

iDOS teknolojisiyle zaman ve enerji tasarrufu

iDOS teknolojisi ise doğru deterjan miktarını kendisini belirleyerek, bir yandan masraflardan tasarruf edilmesini sağlarken, diğer yandan da çevrenin korunmasına yardımcı oluyor. iDOS teknolojisine sahip ilk HomeProfessional çamaşır makinesi, A+++ enerji sınıfında bulunuyor ve tasarım, tasarruf ve işlevselliği bir arada sunuyor. Ayrıca her programda hızlı SpeedPerfect ya da özellikle ekonomik EcoPerfect arasında seçim yapabilme olanağıyla hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlıyor.

İleri teknolojiyle donatılmış bir buzdolabı: SmartCool

Buzdolapları sürekli çalıştığı için, buzdolabı seçerken enerji tasarrufuna dikkat etmek, hem bütçe hem de çevre açısından büyük önem taşıyor. BSH tarafından geliştirilen A+++ enerji verimliliği sınıfında ilk bozdolabı – dondurucu kombinasyonu serisi SmartCool buzdolaplarında, düşük enerji tüketimine katkıda bulunan akıllı bir elektronik kontrol sistemi bulunuyor ve bu sayede yüzde 50 oranında tasarruf sağlanıyor. BSH, ileri teknoloji ile donatılmış SmartCool bozdolapları, performans odaklı, kullanımı kolay ve verimli ürünlerin geliştirilmesinde lider rolü üstlenmiş bulunuyor.

Yemek pişirirken de enerjiden tasarruf edin!

A sınıfı enerji verimliliği için izin verilen maksimum miktardan yüzde 30 daha az elektrik tüketilmesini sağlayan Hot Air Eco teknolojisi, tüketici alışkanlıklarına bir yanıt olarak geliştirildi. Hot Air Eco, sürekli ve değişmez sıcaklık kontrolünün tek düzeyde yemek pişirmek için tasarlandığı basit konsepte dayanıyor. Bu teknoloji sayesinde fırın içindeki pişirme koşulları sabit kalıyor ve sıcaklık değişimlerinden kaynaklı enerji israfı önlenmiş oluyor.

<<Geri